wtorek, 29 kwietnia 2014

Co to jest lizak i do czego słuzy w maluchu?

Lizak, zwany fachowo łącznikiem skrzyni biegów to niewielki element łączący fizycznie drążek zmiany biegów ze skrzynią biegów. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi przypominającemu lizak. Od niego często zależy prawidłowe działanie skrzyni biegów, w tym łatwość ich znajdywania i wrzucania.
Objawy

Najczęstrzym problemem wystepującym po stronie tego elementu są luzy powodujące, że nie można wrzucić biegów. Najczęsciej po tej samej stronie na przykład 1 i 2 lub 3, 4 i wsteczny. Bywa również, że wyhuśtany lizak powoduje trudny do zidentywikowania rezonansowy hałas.

Jak to sprawdzić?

Trzeba wejść pod auto i zlokalizowac lizak. Następnie chwycić go i sprawdzic czy nie ma luzu na śrubach. Najczęsciej przyczyną luzów są zużyte tulejo-podkładki które dzięki swojemu kształtowi wchodza w otwory montażowe lizaka. Nietypowy i trudne dojście powoduje, ze nie łatwo zastosować tam jakieś inne podkładki. Strzałka na zdjęciu wskazuje lokalizacje lizaka:Jak to naprawić?

Jeśli nie macie pieniędzy lub jesteście w trasie z dala od cywilizacji i nie ma innej możliwości, można wykonac samodzielnie podkładkę klinową w kształcie litery "C" a nastepnie wbić ją pod oryginalną podkładkę bez wyjmowania śruby, jedynie przy jej delikatnym poluzowaniu i ponownym dokręceniu.

Jeśli jest możliwość, to zawsze lepiej kupić nowe śruby z nowymi podkładkami lub cały komplet tj. lizak ze śrubami i podkładkami. Ja kupiłem taki zestaw w kwietniu 2014 za 12 zł w jednym z jeleniogórskich sklepów motoryzacyjnych.

Jak wymienić lizak?

Wymiana nie wymaga żadnych dodatkowych przygotowań. Potrzebne są dwa klucze 13 i 10 (najlepiej płaski łamany z grzechotką, ponieważ dojście do śrub lizaka nie jest wygodne.
Po odkręceniu starego wystarczy zamontować nowy w identyczny sposób i sprawdzić czy nie ma luzów. Wymiana lizaka i wyeliminowanie luzów na nim powoduje natychmiastową poprawę wrzucania biegów.


Zobacz wszystkie naprawy i modyfikacje w dziale naprawa malucha.

Fotograf Lubomierz. Fotografia ślubna Jelenia Góra

1 komentarz:

  1. Czy jeśli dźwignia biegów chodzi zupełnie bez żadnych oporów przy wł lub wył silniku niezależnie czy pedał sprzęgła jest wcisniety czy nie to może być usterka lizaka?

    OdpowiedzUsuń