wtorek, 29 kwietnia 2014

Co to jest lizak i do czego słuzy w maluchu?

Lizak, zwany fachowo łącznikiem skrzyni biegów to niewielki element łączący fizycznie drążek zmiany biegów ze skrzynią biegów. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi przypominającemu lizak. Od niego często zależy prawidłowe działanie skrzyni biegów, w tym łatwość ich znajdywania i wrzucania.
Objawy

Najczęstrzym problemem wystepującym po stronie tego elementu są luzy powodujące, że nie można wrzucić biegów. Najczęsciej po tej samej stronie na przykład 1 i 2 lub 3, 4 i wsteczny. Bywa również, że wyhuśtany lizak powoduje trudny do zidentywikowania rezonansowy hałas.

Jak to sprawdzić?

Trzeba wejść pod auto i zlokalizowac lizak. Następnie chwycić go i sprawdzic czy nie ma luzu na śrubach. Najczęsciej przyczyną luzów są zużyte tulejo-podkładki które dzięki swojemu kształtowi wchodza w otwory montażowe lizaka. Nietypowy i trudne dojście powoduje, ze nie łatwo zastosować tam jakieś inne podkładki. Strzałka na zdjęciu wskazuje lokalizacje lizaka:Jak to naprawić?

Jeśli nie macie pieniędzy lub jesteście w trasie z dala od cywilizacji i nie ma innej możliwości, można wykonac samodzielnie podkładkę klinową w kształcie litery "C" a nastepnie wbić ją pod oryginalną podkładkę bez wyjmowania śruby, jedynie przy jej delikatnym poluzowaniu i ponownym dokręceniu.

Jeśli jest możliwość, to zawsze lepiej kupić nowe śruby z nowymi podkładkami lub cały komplet tj. lizak ze śrubami i podkładkami. Ja kupiłem taki zestaw w kwietniu 2014 za 12 zł w jednym z jeleniogórskich sklepów motoryzacyjnych.

Jak wymienić lizak?

Wymiana nie wymaga żadnych dodatkowych przygotowań. Potrzebne są dwa klucze 13 i 10 (najlepiej płaski łamany z grzechotką, ponieważ dojście do śrub lizaka nie jest wygodne.
Po odkręceniu starego wystarczy zamontować nowy w identyczny sposób i sprawdzić czy nie ma luzów. Wymiana lizaka i wyeliminowanie luzów na nim powoduje natychmiastową poprawę wrzucania biegów.


Zobacz wszystkie naprawy i modyfikacje w dziale naprawa malucha.

Fotograf Lubomierz. Fotografia ślubna Jelenia Góra

5 komentarzy:

 1. Czy jeśli dźwignia biegów chodzi zupełnie bez żadnych oporów przy wł lub wył silniku niezależnie czy pedał sprzęgła jest wcisniety czy nie to może być usterka lizaka?

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam przejrzeć ofertę www.cromadex.pl – mają naprawdę bogatą ofertę. Warto skorzystać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety ja się na takich rzeczach nie znam więc również ciężko jest mi cokolwiek na ten temat powiedzieć. Od siebie chcę za to dodać, że gdy moje auto się zepsuje to wtedy wzywam pomoc drogową https://robex-pomocdrogowa.pl/ i to jest bardzo dobre rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Każdy kierowca powinien być przygotowany na różne sytuacje na drodze. Dlatego warto znać adres https://pomocdrogowa.i-koszalin.pl/, gdzie oferowana jest profesjonalna pomoc drogowa. Dzięki temu, nawet w sytuacji awarii, będziesz mógł szybko wrócić na drogę.

  OdpowiedzUsuń